InfiniteMac OSx86  


Reply
 
Thread tools Display modes
  #41  
Old 10-17-2009, 01:09 PM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
Πάντως είναι η σεζόν που έχει πέσει η κίνηση γενικά των developers.. σύντομα θα ξεκινήσουνε πάλι και το patchάκι θα γίνει πραγματικότητα..

Εγώ ακόμα παιδεύομαι με το sleep, το μόνο μου πρόβλημα σε 64bit-ο snow

Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)
Reply With Quote
  #42  
Old 10-17-2009, 01:25 PM
eski eski is offline
Jaguar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 85
Τι εννοεις τροποποιημενο Bios??
Που το βρηκες?
Reply With Quote
  #43  
Old 10-17-2009, 01:29 PM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
Ναι ρε συ eski kυκλοφορούν πολλά, κάτι κινέζοι τα έχουν πεθάνει στις αλλαγές, αλλά κι άλλες ομάδες απ'ολο τον κόσμο τροποποιούν bios, το θέμα είναι θες, το χρειάζεσαι?

Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)
Reply With Quote
  #44  
Old 10-17-2009, 01:31 PM
george205 george205 is offline
Puma
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 18
Το sleep δε δουλεύει ούτε στο δικό μου σύστημα.... ποτέ ωστόσο δεν έψαξα να το φτιάξω, αφού ποτέ δεν το χρησιμοποιώ, σε ότι λειτουργικό και αν τρέχω. Νομίζω ότι είναι χρησιμότερο σε laptops/netbooks και συναφή και γενικά όπου απαιτείται εξοικονόμηση ενέργειας,ώστε να κρατηθεί ο χρόνος αυτονομίας σε όσο το δυνατόν υψηλότερα επίπεδα. Σε workstation δεν έχει ιδιαίτερη χρησιμότητα.
Σχετικά με τους developers, ξέρει κανείς αν η ομάδα που δημιούργησε/εξελίσσει τον voodoo kernel συνεχίζει κανονικά τα project της;
Reply With Quote
  #45  
Old 10-17-2009, 01:35 PM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
Πίστεψέ με δεν είναι όπως το λες, το sleep είναι όλα τα λεφτά και το ξέρω από πρώτο χέρι γιατί είχα iMac.. εκτός κι αν το έχεις το μηχάνιμα να κατεβάζει όλη την ώρα διάφορα κλπ, τότε δεν το χρειάζεσαι..

Εγώ έχω (είχα γιατί το έκαψα και πρέπει να πάρω άλλο) ένα seedbox, και κάνει όλη την δουλειά κι όταν χρειάζομαι το εργαλείο μου, το κάνω Wake με WakeUpOnLan ή mouse κλπ και το χειρίζομαι, αλλιώς sleep και περιμένει..

Τώρα όμως έχω το seedbox εκτός και το εργαλείο κλείνει 5ήμερο τώρα, και πριν πιο πολλές, αλλά σταμάτησα λόγο διακοπής..

Τέσπα.. το sleep θα το ήθελα γιατί με βολεύει,

Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)
Reply With Quote
  #46  
Old 10-17-2009, 01:44 PM
eski eski is offline
Jaguar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 85
Το λοιπον εχω M/B Asus P5KPL AM εβαλα Snow με αυτη τη μεθοδο ολα εγιναν ευκολα γρηγορα καθαρα μετα ετρεξα παλι το BSD.pkg ωστε να δουλευει και το repair permissions κλπ.
Ολα δουλευουν μια χαρα ΕΚΤΟΣ απο την καρτα δικτυου που εχει RTL8102E η οποια τοσο με ideneb 10.5.8 οσο και με Iatkos δεν ειχε προβλημα με τον r1000.kext. Περιτο να πω οτι εχω δοκιμασει οτι r1000.kext version υπαρχει, driver package απο το site της realtec αλλα και απο ενα msiSnowPack (εχω περασει Snow 10.6.1 με Win7 dual boot στο netbook ετοιμαζω οδηγο) αλλα ΚΑΝΕΝΑΣ δε παιζει. Ο μονος που κατι κανει ειναι αυτος που κατεβασα απ' αυτου (205ΚΒ) ο οποιος την αναγνωριζει αλλα δε μπορει να συνδεθει πουθενα (δοκιμασα τα παντα απο advanced settings μεχρι και 10ΜΒ half dubplex αλλα τπτ)

Δοκιμαζω τωρα να κανω καλλιτερη εγκατασταση με αυτη τη μεθοδο Τotaly Vanilla εφτιαξα το Boot USB ολα κανονικα αλλα φαινεται οτι κολλαει σε μεγαλους δισκους (1ΤΒ) εδω και καμμια ωρα προσπαθει να αρχισει η εγκατασταση και ο InstllerLog εχει μυνημα "Checking Volume"

...Και ξαφνικα μετα απο 1 ωρα και κατι αρχισε η εγκατασταση

Aν σας ενδιαφερει θα σας ενημερωνω..

Last edited by eski; 10-17-2009 at 01:47 PM.
Reply With Quote
  #47  
Old 10-17-2009, 01:57 PM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
Όλα μας ενδιαφέρουν, έτσι όμορφα και αναλυτικά και προπάντως ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!

keep up αδερφέ.!

Όσο για την rt την lan sου.. δοκίμασε αυτούς τους kext αλλά με τo 32bit snow.. στο 64bit δεν παίζουν..

Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)
Reply With Quote
  #48  
Old 10-17-2009, 01:59 PM
eski eski is offline
Jaguar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 85
Quote:
Originally Posted by Bloodiator View Post
Ναι ρε συ eski kυκλοφορούν πολλά, κάτι κινέζοι τα έχουν πεθάνει στις αλλαγές, αλλά κι άλλες ομάδες απ'ολο τον κόσμο τροποποιούν bios, το θέμα είναι θες, το χρειάζεσαι?
Που θα βρω για Dell XPS M1330?
google is not my fried
Reply With Quote
  #49  
Old 10-17-2009, 01:59 PM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
Χμ.. τώρα βρήκες τον άνθρωπο που αγόρασε την mobo του για να μην παιδεύεται! :P

Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)
Reply With Quote
  #50  
Old 10-17-2009, 02:19 PM
george205 george205 is offline
Puma
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 18
Quote:
Originally Posted by Bloodiator View Post
Πίστεψέ με δεν είναι όπως το λες, το sleep είναι όλα τα λεφτά και το ξέρω από πρώτο χέρι γιατί είχα iMac.. εκτός κι αν το έχεις το μηχάνιμα να κατεβάζει όλη την ώρα διάφορα κλπ, τότε δεν το χρειάζεσαι..

Εγώ έχω (είχα γιατί το έκαψα και πρέπει να πάρω άλλο) ένα seedbox, και κάνει όλη την δουλειά κι όταν χρειάζομαι το εργαλείο μου, το κάνω Wake με WakeUpOnLan ή mouse κλπ και το χειρίζομαι, αλλιώς sleep και περιμένει..

Τώρα όμως έχω το seedbox εκτός και το εργαλείο κλείνει 5ήμερο τώρα, και πριν πιο πολλές, αλλά σταμάτησα λόγο διακοπής..

Τέσπα.. το sleep θα το ήθελα γιατί με βολεύει,
Όλα σχετικά είναι... Το αν πχ κάποιος χρειάζεται sleep ή όχι εξαρτάται από τη χρήση που θέλει να κάνει,τις ανάγκες και τις ορέξεις του! Είχα δοκιμάσει 2-3 kexts (sleepenabler κ.α.) στο leopard χωρίς ωστόσο να διορθωθεί το πρόβλημα. Δημιούργησα dsdt.aml και δοκίμασα πάλι τα kext αλλά χωρίς αποτέλεσμα πάλι.... Ε,λέω αρκετά ασχολήθηκα με κάτι που δε χρησιμοποιώ ποτέ. Άλλωστε το leopard κάνει περίπου 6 δευτερόλεπτα να boot-αρει στο σύστημά μου από τη στιγμή που επιλέγεται στον bootloader (τελευταία χρησιμοποιώ την πιο πρόσφατη έκδοση του boot think).
Πάντως ,για την ιστορία, το σύστημά μου "πέφτει για ύπνο" αλλα δεν ξυπνάει ποτέ (τόσο στο leo όσο και στο snow)!
Εσένα δούλεψε ποτέ σε κάποια έκδοση του Mac OSX?


Το σύστημά μου απαρτίζεται από τα εξής "συστατικά":
Motherboard:Supermicro H8DAE-2 with nVidia MCP55 Pro chipset which supports up to two Six-Core AMD Opteron 2000/8000 processors
Super Micro Computer, Inc. - Aplus Products | Motherboards | H8DAE-2
Επεξεργαστές: 2x Opteron 2350 (8 cores total -2GHz each)
Ram: 4x2 GB Samsung DDR2 667 Registered ECC Unbuffered (8 Gb total)
Κάρτα γραφικών: Nvidia 9400 GT
I also have two SATA hard disks, 120 GB and 640GB , a Sony IDE DVD reader and an Optiarc DVD Recorder.



💡 Deploy cloud instances seamlessly on DigitalOcean. Free credits ($100) for InfMac readers.

Reply With Quote
Reply